Fujifilm GFX 100 II -järjestelmäkamera
Fujifilm GFX & GF -säästökampanja 1.5.-30.6.2026
Ostaessasi kampanjaan kuuluvan Fujifilm GFX-sarjan kameran tai GF-sarjan objektiivin saat 500 euron välittömän alennuksen koodilla FUJIGFX500
Lisää kampanjakamera tai -objektiivi ostoskoriin ja syötä kampanjakoodi, niin alennus päivittyy tilauksellesi.
Kaikki kampanjatuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Fujifilm GFX 100 II -järjestelmäkamera on huipputason keskiformaatin kamera, joka asettaa uuden standardin valokuvaukselle. Uusi 102 MP:n GFX 102MP CMOS II HS -kenno ja X-Processor 5 tarjoavat merkittävästi parantunutta nopeutta ja tehokkuutta. Sarjakuvaus jopa 8 kuvaa sekunnissa on mahdollista, mikä mahdollistaa upean dynaamisten hetkien tallentamisen.
Kameran syväoppiva AI-teknologia tuo erittäin tarkan automaattitarkennuksen, joka seuraa tarkasti paitsi ihmisiä myös eläimiä, ajoneuvoja ja muuta liikkuvaa. Tämä tekee Fujifilm GFX 100 II:sta uskomattoman monipuolisen työkalun sekä ammattilaisille että intohimoisille harrastajille.
Vaikuttava kuvanlaatuFujifilm GFX 100 II tukee uutta REALA ACE -filmisimulaatiotilaa ja HEIF-kuvaformaattia, joka tarjoaa loistavan värintoiston ja säästää jopa 30% tilaa verrattuna JPEG-tiedostoihin. Korkean resoluution 400 MP Pixel Shift Multi-Shot -toiminto mahdollistaa ennennäkemättömän yksityiskohtaisuuden ja tarkan värintoiston.
Upeat video-ominaisuudetVideo-ominaisuuksissa tämä kamera loistaa, mahdollistaen 8K30p ja 4K60p 4:2:2 10-bittistä tallennusta sisäisesti. Kamerassa on myös F-Log2-tuki, mikä laajentaa jälkikäsittelyn mahdollisuuksia merkittävästi. Hyödynnä mahdollisuutta tallentaa Apple ProRes RAW -muotoon yhteensopivien laitteiden avulla.
- Viisiakselinen kuvanvakautus jopa 8 portaan kompensaatiolla
- 9,44 miljoonan pisteen elektroninen etsin selkeällä näkymällä
- Kaksi muistikorttipaikkaa tukee CFexpress ja SD-kortteja
Fujifilm GFX 100 II on luotu haastaviin olosuhteisiin ja moninaisiin kuvaustilanteisiin, sisältäen BISHAMON-TEX™, perinteisen japanilaisen nahkakuvion kuvioidun pintarakenteen parhaan mahdollisen otteen takaamiseksi.
| Kennotyyppi | Medium Format 43.8 x 32.9 mm, BSI CMOS |
|---|---|
| Megapikseliä | 102 |
| Prosessori | X-Processor 5 |
| ISO-herkkyysalue | 100 - 12800 (50-102400) |
| Tallennusmuoto | JPEG, RAW, TIFF, HEIF |
| Videoformaatti | MPEG-4, H.264, H.265 |
| Kuvasuhde | 1:1, 4:3, 16:9, 3:2, 5:4 |
| Mikrofoni | Sisäänrakennettu stereomikrofoni |
| Etsin | Elektroninen |
| Etsimen resoluutio | 9.44 MP |
| Sarjakuvausnopeus | 8 kuvaa/s |
| Objektiivikiinnitys | Fujifilm G |
| Kuvanvakaaja | 5-akselinen |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| WiFi | Kyllä |
| Muistikortti | CFexpress Type B, SD, SDHC, SDXC |
| Liitännät | 3.5mm kuulokeliitäntä, HDMI, 3.5mm Mic, Bluetooth, USB 3.2 |
| Akku | NP-W235 |
| Mitat | 152 x 117 x 99 mm |
| Paino | 1030 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 24 kk |



















