Sony A7 Mark V -järjestelmäkamera
Sony A7 Mark V + VG-C4EM akkukahva -kampanja
Ostaessasi Sony A7 Mark V -järjestelmäkameran yhdessä VG-C4EM -akkukahvan kanssa saat 100€ alennuksen koodilla A7V
Lisää Sony A7 Mark V -kamera sekä akkukahva ostoskoriin ja syötä kampanjakoodi, niin alennus päivittyy tilauksellesi.
Kampanja on voimassa 31.5.2026 asti.
Sony A7 Mark V on monipuolinen täyden koon hybridikamera, joka yhdistää korkean resoluution ja poikkeuksellisen nopeuden vaativaan ammattikäyttöön. Kameran keskiössä on 33 megapikselin osittain pinottu Exmor RS -kenno, joka yhdessä erillisen tekoälyprosessorin kanssa varmistaa nopean tiedonsiirron ja laajan dynaamisen alueen. Runko soveltuu erinomaisesti niin studioympäristöön kuin nopeisiin tilanteisiin luonnossa, tarjoten tarkan lopputuloksen haastavissakin valaistusolosuhteissa.
Edistyksellinen automaattitarkennus hyödyntää reaaliaikaista tekoälypohjaista seurantaa, joka tunnistaa kohteet ihmisistä ja eläimistä aina autoihin ja lentokoneisiin saakka. Jopa 30 kuvan sekuntinopeus sähköisellä sulkimella ja uusi esitallennustoiminto varmistavat, ettei ratkaiseva hetki mene ohi. Videotuotantoja varten laite mahdollistaa laadukkaan 4K-kuvan tallennuksen parannetulla lämmönhallinnalla, ja monipuolinen 4-akselinen kääntyvä näyttö helpottaa työskentelyä kaikista kuvakulmista.
Tärkeimmät ominaisuudet:- 33 megapikselin täyden koon osittain pinottu Exmor RS CMOS -kenno
- BIONZ XR2 -kuvaprosessori erillisellä AI-prosessointiyksiköllä
- Reaaliaikainen tekoälypohjainen kohteen tunnistus (ihmiset, eläimet, linnut, hyönteiset, ajoneuvot)
- Sarjakuvaus jopa 30 kuvaa/s sähköisellä sulkimella ilman etsimen pimenemistä
- Pre-Capture-toiminto tallentaa kuvia jopa sekunnin ajalta ennen laukaisimen painamista
- Sisäänrakennettu 5-akselinen kuvanvakautus jopa 7,5 aukon teholla
- 4K 60p -videokuvaus koko kennon leveydeltä ylinäytteistettynä 7K-datasta
- Sisäinen 4:2:2 10-bit tallennus sekä S-Log3- ja S-Cinetone-väriprofiilit
- Kaksi korttipaikkaa, jotka tukevat SD UHS-II- ja CFexpress Type A -muistikortteja (erikseen ostettava)
- 3,2 tuuman 4-akselinen monisuuntainen kosketusnäyttö
- Täysikokoinen HDMI Type-A -liitäntä ja nopea USB-C-tiedonsiirto
- Säänkestävä rakenne ja kestävä NP-FZ100-akkujärjestelmä
| Kennotyyppi | 35mm Full Frame, Exmor RS CMOS |
|---|---|
| Megapikseliä | 33 |
| Prosessori | Bionz XR2 |
| ISO-herkkyysalue | 100 - 51200 (50 - 204800) |
| Tallennusmuoto | JPEG, RAW, HEIF |
| Videoformaatti | MPEG-4, H.264, XAVC-S, H.265, HEVC, XAVC-HS |
| Videotaajuus | 3840 x 2160: 120, 100, 60, 50, 30, 25, 24 fps 1920 x 1080: 120, 100, 60, 50, 30, 25, 24 fps |
| Kuvasuhde | 1:1, 4:3, 16:9, 3:2 |
| Mikrofoni | Sisäänrakennettu stereomikrofoni |
| Etsin | Elektroninen |
| Etsimen peitto | 100% |
| Etsimen resoluutio | 3.68 MP |
| Näyttö | Kääntyvä, Kosketus, 3.2", 2 095 000 pistettä |
| Tarkennuspisteitä | 759 pistettä, Kontrastitarkennus, Vaihetarkennus |
| Tarkennustapa | Ennakoiva tarkennus, Itselaukaisu, Seuraava tarkennus, Kertatarkennus, Jatkuva tarkennus, Kosketustarkennus, Kasvojentunnistus |
| Kuvausohjelmat | Automaattinen, Suljinajan esivalinta, Aukon esivalinta, Manuaali |
| Valotuksen korjaus | +/-5 EV (1/3 EV, 1/2 EV) |
| Suljinaika max. | 30 s |
| Suljinaika min. | 1/16000 s |
| Itselaukaisin | 2 s, 5 s, 10 s |
| Sarjakuvausnopeus | 30 kuvaa/s |
| Objektiivikiinnitys | Sony FE |
| Kuvanvakaaja | 5-akselinen |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| WiFi | Kyllä |
| GPS | Yhteensopivan mobiililaitteen kautta |
| Muistikortti | CFexpress Type A, SD, SDHC, SDXC |
| Liitännät | 3.5mm kuulokeliitäntä, HDMI, 3.5mm Mic, Bluetooth, USB-C |
| Akku | NP-FZ100 |
| Myyntipaketin Sisältö | A7 Mark V kamera, NP-FZ100 akku, olkahihna, runkotulppa |
| Mitat | 130.3 x 96.4 x 82.4 mm |
| Paino | 695 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 24 kk |





















































